Strona główna  Pomoc  Linki  Kontakt
0 516 393 607 11964690
doggie.pl info@doggie.pl
  Twój koszyk jest pusty
O nasJak kupowaćAktualnościWspółpracaPSI FRYZJERJak mierzyć Logowanie i rejestracja
Menu
Szukaj
Marki
Ostatnio dodane

1. Stylowa torebka dla pieska PuppyAngel P.A.W. Pet Carrier BK

2. Stylowa torebka dla pieska PuppyAngel P.A.W. Pet Carrier IV

3. Stylowa torebka dla pieska PuppyAngel P.A.W. Pet Carrier GR

4. Stylowa torebka dla pieska PuppyAngel P.A.W. Pet Carrier PK

5. Luksusowa torebka dla pieska Puppy Angel Luxury Pet Carrier BG

6. Luksusowa torebka dla pieska Puppy Angel Luxury Pet Carrier NV

7. Luksusowa torebka dla pieska Puppy Angel Luxury Pet Carrier GR

8. Luksusowa torebka dla pieska Puppy Angel Luxury Pet Carrier BK

9. Lux budka dla psa Puppy Angel Luxury Quiltted House BG

10. Lux budka dla psa Puppy Angel Luxury Quiltted House BR

Subskrypcja

Podaj swój e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Przedziały cenowe
 do 50
 od 50 do 100
 od 100 do 200
 od 200 do 300
 od 300 do 400
 powyżej 400
Aktualności / Szelki czy obroża dla psa?, , 2015-06-02
W gęstwinie internetu często przewija się pytanie: co jest lepsze dla psa szelki czy obroża? Właściciele szczeniąt słysząc obiegowe opinie o szelkach, które rzekomo „uciskają klatkę piersiową, mogę uszkodzić żebra, powodują odstające łokcie” jak ognia unikają zakładania ich swoim podopiecznym. Z kolei druga strona twierdzi z obroży psu łatwiej się uwolnić, a poza tym można nią uszkodzić tchawicę. Prawda jest taka, że PRAWIDŁOWO dobrane szelki czy obroża nie zagrażają bezpieczeństwu zwierzęcia jednocześnie uniemożliwiając samowolne wyswobodzenie się z nich.

Lepsze są szelki czy obroża?

Najrozsądniejszym wyborem jest używanie szelek i obroży wymiennie. Należy unikać zakładania obroży np. gdy pies biegnie przy rowerze, szelki przydadzą się również podczas wędrówek, gdy pies jest na długiej smyczy czy w trakcie szkoleń z obrony sportowej.  Szelki natomiast nie nadają się na treningi posłuszeństwa, ponieważ osłabiają kontakt na linii pies-przewodnik. Nie sposób prawidłowo stosować korekt smyczą gdy pies nosi szelki.

Warto zauważyć, że pies doskonale rozpoznaje co ma na sobie i warto to wykorzystać. Przykładowo: łańcuszek zaciskowy zakładać zawsze w sytuacji szkolenia, szelki na wycieczki rowerem, w pozostałych przypadkach miękka obroża, najlepiej typu combi 2w1 z możliwością wykorzystania zacisku. W takim przypadku pies któremu założymy łańcuszek zaciskowy od razu będzie spodziewał się szkolenia (ponieważ przez X czasu zawsze po założeniu łańcuszka następował czas na trening) i wejdzie w tryb pracy, którego się nauczył, a gdy założymy na niego szelki będzie podekscytowany zbliżającym się biegiem przy rowerze. Ułatwia to komunikację psa z przewodnikiem, zanim wydamy komendę nasz pies będzie wiedział czego może się spodziewać.Jak wybrać odpowiednie szelki lub obrożę?

Wybierając „codzienny ubiór” wziąć należy pod uwagę gabaryty i temperament psa, a także charakter spacerów. Dla dużych i silnych psów lepsza będzie obroża dzięki której łatwiej zapanować nad podekscytowanym zwierzęciem – np. odwrócić jego głowę od obiektu (życzę powodzenia w wykonywaniu tej operacji z czterdziestokilowym psem w szelkach na smyczy z obrotowym karabinkiem). Z tego samego powodu obroża będzie lepsza również dla mniejszych psów, które cechuje duży temperament bądź skłonności do agresji.

Efektem wyboru zbyt szerokiej obroży może być (podobnie jak w wypadku szelek) „słabsze połączenie” z przewodnikiem. Obroża o szerokości 5cm nadaje się na spacer dla dużego psa, ale niekoniecznie sprawdzi się na treningu posłuszeństwa (opcjonalnie pies może nosić jednocześnie szeroką obrożę i łańcuszek zaciskowy – w razie potrzeby przepinamy tylko smycz). Ciekawym rozwiązaniem są obroże typu 2w1 – posiadają one dwie możliwości zapięcia psa z użyciem zacisku i „na sztywno”

Wybierając szelki należy pamiętać, że poza prawidło dobranym obwodem istotna jest również szerokość pasków. Prosta zasada – im większy pies, tym szersze szelki. U silnych psów szelki o szerokości 4-5cm sprawdzają się świetnie! Małym psiakom zbyt szerokie paski bądź wypukłe ozdoby mogą utrudniać chodzenie i powodować obtarcia. Jeśli pies ma tendencje do odparzeń warto zainwestować w szelki z taśmy niepowodującej odparzeń (np. bawełnianej) lub podszytej polarem czy miękkim filcem.